Školski list

Još jedna školska godina je pred nama. U našem Školskom listu i ove godine pratit ćemo život naše škole, putovanja i izlete, takmičenja, predstave i nove projekte. Upoznat ćemo vas sa aktivnostima koje obilježavaju naše školovanje i odrastanje. Namjeravamo sačuvati bar dio našeg školskog života i oteti ga od zaborava jer kažu da  – Od koljevke, pa do groba najljepše je đačko doba!

Razgovor sa učenikom Aleksandrom Bajićem o njegovom putovanju u Estoniju.

Autor: Saša Ostojić, 13. 12. 2018.

N: Zašto si učestvovao u projektu?

A: U projektu sam učestvovao prvenstveno radi stvaranja novih prijateljstava i upoznavanja sa drugim kulturama, nacijama i običaja zastupljenih na nekom području. Erasmus+ projekat mi je pomogao da vidim zemlje koje verovatno možda nikada ne bi posetio.

N: Gdje si putovao u protekle godine?

A: Protekle godine putovao sam u Tursku, te ujedno prvi put posetio i boravio na drugom kontinentu, sažeto upoznao sam lepote jednog malog dela Azije.

N: Šta bi izdvojio kao zanimljivo u dosadašnjim putovanjima?

A: Ono što ulepša svaki od dosadašnjih projekata jeste stvaranje nezaboravnih iskustava i doživljaja sa decom koju nikada nismo ni videli, a najtužniji deo putovanja upravo je rastanak sa divnim osobama.

N: Gdje ste bili u novembru?

A: U novembru sam posetio Estoniju, posetio sam hladni Baltik koji nas je toplo dočekao. Iako je temperatura bila ispod 0, sva deca su jednako uživala te nismo ni obraćali pažnju na isto.

N: Pre nego što ste krenuli, šta ste znali o Estoniji?

A: Pre nego što sam došao u Estoniju znao sam samo da je jako mala; te da cela država broji 1.3 miliona stanovnika, što je u usporedbi jedan Beograd. Iako je mala država, počela je modernizaciju zadnjih par godina kad se odvojila od Rusije.

N: Kako ste putovali?

A: Put je bio dosta naporan, ali uz odlično društvo ni to nije predstavljalo problem. Iz Osijeka smo krenuli  za Beč, te potom iz Beča smo imali direktan let za Tallin. Iz glavnog grada Estonije imali smo organizovan prevoz u Tartu, grad u kojem smo boravili.

N: Koji su vam bili prvi utisci kada ste došli?

Kada sam prvi put došao na otvoreno, tačnije izašao sa aerodroma, hladan vetar prešao mi je preko ruku i osetio sam u isti trenutak neku čudnu toplinu koja mi je izmamila osmeh na lice.

N: Kod koga ste bili smešteni?

A: Ugostila me je porodica Kolamets, tačnije Maria koja je bila iznimno gostoljubiva, te je svih dana poukšavala da se osećam kao u svojoj kući.

N: Recite nam nešto o načinu života, klimi i običajima u Estoniji.

A: Estonija ima jako visok standard, plate su veće, a cene u trgovinama dosta niže nego kod nas , te je život samim tim lakši. Klima je umereno kontinentalna. Na severu zemlje zbog Baltičkog mora klima je blaža.

N: Kako je u školi u Estoniji? Da li učenici uče više ili manje nego mi? Šta je različito u njihovoj školi u odnosu na našu?

A: Obrazovni sistem je drugačiji nego kod nas. Osnovno obrazovanje traje 9 godina. Škola je renovirana i otvorena 01.09.2018. godine, te smo ušli u potpuno obnovljenu školu. Škola broji oko 550 učenika, koji, kako kažu, vole školu jer im otvara vrata u svet. Učenici svaki dan imaju 1 sat slobodnog vremena mimo odmora. Predviđenih sat vremena odmora je namenjeno fizičkoj aktivnosti.

N: Da li ste upoznali nekoga ko je poreklom iz Hrvatske?

A: Ne, nismo upoznali, ali dosta učenika mi je spominjalo da redovno dolaze na letovanje u Hrvatsku, Split, Dubrovnik itd.

N: Da li ste probali neku tradicionalnu hranu? Da li je ukusna?

A: Probao sam tradicionalne hrenovke koje su pripremane na drugačiji način od naših. Ukusno je i svidelo mi se.

N: Kako se rastati od domaćina nakon druženja?

A: Najtužniji deo jeste upravo rastajanje. Bilo je teško, ali su obećali da će doći u moje mesto sledeće godine na leto.

N: Da li ostanete u kontaktu sa drugarima koje ste upoznali?

A: Da, sa svim osobama koje su mi bile drage uspeo sam se povezati na društvenim mrežama, te se tako redovno čujemo.

N: Vaše mišljenje o putovanjima u Erazmus+ projektu?

A: Ne znam da li je potrebno bilo šta dodati, osim da želim da se sve ponovi. Ne mogu verovati da je kraj sve bliže. Jednostavno povezao sam se sa učesnicima projekta i ne želim da se ovo završi. Projekat je odlično osmišljen i nadam se da nije poslednji.

N: Da li biste ponovili ovo putovanje?

A: Svakako. Ovo je jedno nezaboravno iskustvo koje se ne zaboravlja.

Jedno veliko hvala svima koji su pomogli da upravo ta nedjelja bude jedna od najboljih nedelja u mom životu.