Školski list

Još jedna školska godina je pred nama. U našem Školskom listu i ove godine pratit ćemo život naše škole, putovanja i izlete, takmičenja, predstave i nove projekte. Upoznat ćemo vas sa aktivnostima koje obilježavaju naše školovanje i odrastanje. Namjeravamo sačuvati bar dio našeg školskog života i oteti ga od zaborava jer kažu da  – Od koljevke, pa do groba najljepše je đačko doba!

Radovi učenika šestog razreda posvećeni jeseni

Autor: Saša Ostojić, 6. 12. 2018.

Jesen

Jesen je stigla. Neki se i dalje ne mogu da se suoče sa činjenicom da je leto završilo.

Sve duge, tople i sunčane dane zamenila je kiša i magla. Jesen ima svoje prednosti i mane. Rana jesen je najlepša. Sunce i dalje vlada nebom. Dečiji glasovi se i dalje čuju. Naravno, ne možemo da izostavimo ni čaroban glas ptica pevačica i šareno lišće koje je odjednom dobilo divne jesenje boje. Zamamni mirisi zimnice i pečene paprike ostavljaju ljude bez daha.

Nakon rane jeseni dolazi kasna koju baš i ne volim. Vetroviti i kišni dani su sve češći. Ptice se više ne čuju. Razigranoj deci nema ni traga. Vide se dimnjaci iz kojih lagano izlazi dim. Vedro i sunčano nebo zamenili su tmurni i kišni oblaci. Skupljamo zadnje ostatke lišća i kestenja. U šumama se može primetiti užurbano spremanje životinja za zimski san. Žuto lišće polako nestaje. a uskoro će da ga zameni hladan sneg.

Bez obzira na sve, jesen ima svoje čari koje treba da iskoristimo. Moramo se najesti slatkih jabuka i obavezno uneti mirisne dunje i staviti ih na ormar da nas svojim mirisom tokom zime vrate u zlatnu jesen.

Anđela Kosanović

Jesen, ja i vetrovit dan

Došli su dani kada je sve tmurno i kišno, došla je jesen.

Sve nas je iznenadila svojom pojavom, a sa sobom je donela jak vetar. Noći su duže, a dani su kraći. Svi mislimo da se duže spava i odmara, ali u stvari još smo umorniji jer nam nedostaje sunce i njegova energija.

Kada pomislimo na jesen, uvek nam prve asocijacija budu kiša, opalo lišće i vetrovito vreme. Ali, jesen ne mora uvek biti takva. Za mene jesen ima posebne čari. Ima poseban miris pečenog kestena, zvuk suvog lišća koje šušti pod nogama. Možemo šetati šumom koja lagano tone u zimski san dok nas hladni jesenji vetar miluje po licu, a tiha jesenja kiša ispire jesenje boje pred zimski san.

Ne mora jesen da bude uspavana i dosadna. U jesen ima dosta posla i pospremanja. Ljudi na svojim poljima užurbano skupljaju plodove i pripremaju oranice za zimu i sneg. Žene prave ukusne poslastice i zimnicu. Jesen se može opisati kroz hladne i mokre dečije ruke kada utrče u toplu kuću sa vetrovitog dana.

Za mene je jesen neobično živa i zato požurimo što pre u ovaj čaroban jesenji dan.

Anastasia Baić

Јесен, ја и ветровит дан

Написала сам задаћу и одлучила да прошетам пса. Обукла сам се и изашла напоље.

Напољу је било хладно јер је, као и сваке године,  дошла jе јесен. Киша је сипила, а полуголе гране дрвећа лагано су се њихале у ритму песме коју сам певушила. Иако је сипила киша, на земљу је допирала и покоја зрака сунца. Мој пас се ваљао у златножутом и црвеном лишћу које је падало са дрвећа. Трава је била  мокра, а деловима где нема траве створиле су се блатне локвице. Чуо се звук птица које су у великим јатима летеле у јужне и топлије крајеве. Напољу је било прелепо, на земљи би  се затекао и покоји кестен, који је случајно некоме испао из корпе. Из кућа је допирао  прелеп мирис печеног кестења, а пуцкетање ватре био је лек за душу. У  даљини бидела сам  веверицу која је скакала са гране на грану и скупљала плодове за зиму, и тако изнова. Мали јеж шушкао је пролазећи кроз лишће и носећи на леђима велику, црвену јабуку  и два кестена.

Све око мене било је чаробно, прелепи мириси, звукови и природа која ме окружавала.

Доротеа Бијелић