Zanimljivosti iz naših učionica
Autor: Saša Ostojić, 11. 3. 2020.

Učenici sedmog razreda naše škole i njihova učiteljica Ivančica Mrkonjić pokazali su nam da nastava biologije može da bude interesantna. Donosimo djelić atmosfere sata biologije na kojem su učenici na zanimljiv način učili o organima za disanje i disanju.

Model pluća

Kako bi što bolje naučili mehanizam izmijene plinova u plućima učenici su izrađivali jednostavan model pluća.

Zrak udisanjem prolazi kroz nosnice, dalje ide u ždrijelo, pa u grkljan, zatim u dušnik i dušnice te kroz bronhiole ulazi u alveole. Kod udisaja se pluća šire, a kod izdisaja skupljaju. To obavljaju trbušni i međurebreni mišići te plosnati mišić ošit (dijafragma), koji s donje strane odjeljuje pluća od trbušne šupljine. U izrađenom modelu  pojedini dijelovi su predstavljali:

·        - plastična boca - prsni koš

·        - cjevčica/slamčica - dušnik, dušnice

·        - 1 ili 2 balona unutar boce - pluća

·        - balon koji pokriva dno boce - ošit (dijafragma)

·        Udisaj: povlačenjem balona na dnu boce zrak prolazi kroz slamčicu, ulazi u balonu koji se napuše.

·        Izdisaj: opuštanjem balona na dnu boce zrak se iz balona potiskuje prema van te su baloni ispuhani.