Zaštita sigurnosti djece na internetu i u svijetu mrežnih tehnologija
Autor: Saša Ostojić, 17. 12. 2019.

Publikacije vezane uz zaštitu djece na Internetu dostupne su na  poveznici https://www.hakom.hr/default.aspx?id=1504, a video sadržaj "Kako zaštiti djecu na internetu" je dostupan na  poveznici https://www.youtube.com/watch?v=zXxXfCbW0ss .

Kutak za roditelje

• CARNet – Hrvatska akademska i istraživačka mreža
  • Klinfo – info vodič za klince i roditelje
  • CoolSchool – forum za učitelje, učenike i roditelje
  • RODA – roditelji u akciji
  • UNICEF – Fond Ujedinjenih naroda za djecu
  • Udruga IDEM – Hrvatska udruga za stručnu pomoć djeci s posebnim potrebama
  • Udruga PUŽ – Udruga roditelja djece s posebnim potrebama
  • Bistrić – udruga za poticanje darovitosti djeteta
  • Vilibald – udruga za promicanje kreativnosti
  • Buđenje – udruga za razumijevanje ADHD-a
  • Inkluzija – udruga za promicanje inkluzije

Savjeti roditeljima

Tijekom školovanja ne učimo kako biti odgovoran i uspješan roditelj i što i kako činiti i ponašati se da nam dijete bude zdravo i zadovoljno. Većina slijedi primjer vlastitih roditelja. Sigurno jest da roditelji u svakom trenutku čine za svoje dijete sve što najbolje znaju. Ali svako roditeljstvo može biti još uspješnije. Sigurno postoje situacije, tijekom odrastanja djeteta, u kojima roditelj ne zna što bi bilo najbolje učiniti, kako poboljšati komunikaciju unutar obitelji ili kako djetetu pomoći u nekom njegovom problemu. Roditeljima često zbog obveza nedostaje dovoljno vremena provoditi s djecom. Važno je biti prisutan u djetetovom životu u pravom smislu riječi. Treba svakodnevno razgovarati s djetetom, ne samo o tome što se događalo u školi, nego i o tome kako se dijete osjeća, što radi u slobodno vrijeme, s kime se druži, ima li problema. Važno je primijetiti promjene ponašanja i raspoloženja djeteta, je li tužno, zabrinuto, povučeno, ali i agresivno i posavjetovati se s nekim od stručnjaka u savjetovalištu liječnika školske medicine, pedagogom ili psihologom škole ili u bilo kojem stručnom centru za djecu i mlade. Do školskog liječnika roditelji mogu doći izravno ili preko stručnog tima škole. Pomoć treba potražiti odmah, a nikako čekati.
Roditelji trebaju iskoristiti sve stručnjake u školi i zdravstvu koji mogu pomoći da dijete bude zadovoljno i uspješno.

USPJEŠNO RODITELJSTVO JE NAJTEŽE ALI I NAJLJEPŠE ZANIMANJE - Pročitajte dokument u prilogu.