Izvještaji s putovanja

Prva mobilna aktivnost, Rumunjska

Autor: Saša Ostojić, 21. 10. 2019.

Rumunjska

Prva mobilna aktivnost uslijedila je, nakon upoznavanja javnosti s projektima u kojima sudjeluje naša škola. Izvršen je odabir učenika temeljem interesa. Budući da isti nije bio velik, svi zainteresirani učenici su sudjelovali u mobilnoj aktivnosti. Prije polaska izvršene su projektne aktivnosti, planirane za rujan. Izradili smo plakate i postavili ih na ulasku u školu i drugim vidnim mjestima, načinili logotipove i izvršili terenski izlazak u cilju stjecanja dojmova o rijeci. Izrađena je prezentacija kojom će učenici predstaviti svoju školu, rijeku, mjesto i državu.  Polaznici mobilne aktivnosti dobili smjernice u svezi postupanja, roditelji su, na roditeljskom sastanku, potpisali suglasnosti te smo upotpunosti spremni krenuli na prvo putovanje. Uputili smo se iz Bršadina u Vukovar, a potom autobusnim prijevozom do Beograda da bismo putovanje s pet učenika nastavili do Temišvara. U Temišvaru su nas dočekali domaćini koji nas odvoze u Devu. Ovdje su učenici smješteni u obitelji svojih vršnjaka, a tri učitelja smještena su u hotel Deva. U Rumunjskoj smo proveli sljedeće aktivnosti: izlet duž rijeke Mures i Crisul Alb, prezentirali  školu, mjesto, rijeku, odabrali logo projekta, izrađivali privjesake za ključeve, uređivali brošuru s fotografijama te  započeli foto natječaj / priprema kalendara za 2019. godinu/. U ponedjeljak, 12. studenoga 2017. godine otpočele su projektne aktivnosti riječju dobrodošlice i upoznavanjem organizacije rada škole te školskog sustava u zemlji. Uslijedio je sastanak projektnih partnera, predstavljanje partnera te gradova i država,  odabir projektnog loga Istoga dana posjetili smo županijski školski inspektorat i gradsku vijećnicu te tvrđavu u samome gradu s ciljem  upoznavanja povijesnih znamenitosti grada Deve. Sljedećega dana obišli smo podzemnu hidroelektranu u Haţegu s intencijom upoznavanja njene dobrobiti za regiju . Drugo povijesno zdanje kojim smo svi bili impresionirani bio je dvorac Hunyadi u Hunedoari. U srijedu, 15. studenog 2017. održan je sastanak projektnih partnera radi dogovora o razvijanju projekta, plana aktivnosti te podijeli zadataka. Učenici su za to vrijeme imali radionice izrade privjesaka i uvježbavanje pjesme. U večernjim satima posjetili smo kazalište i gledali školsku predstavu „Juniorski bal“ te pjevali projektnu pjesmu uz glazbenu pratnju. Uslijedio je izlet do Brada: posjet Muzeju zlata i  putovanje vlakom. Zadnjega dana  otputovali smo u Sibiu gdje obilazimo turistički valorizirano tipično rumunjsko selo, da bismo se vratili u Devu i proveli večer s projektnim partnerima rezimirajući projektne aktivnosti uz kušnju  rumunjskih specijaliteta. Projektne aktivnosti su medijski popraćene u cilju upoznavanja širih masa unutar lokalne zajednice i promidžbe projekta.