Izvještaji s putovanja

Završni sastanak-7-11.10.2019.-Naklo nad Notecia (Poljska)

Autor: Saša Ostojić, 30. 10. 2019.

Dana 6.10.2019. oko ponoći ravnateljica Tatjana lukić i ja, Saša Ostojić, uputili smo se sa troje učenika na završni sastanak u Naklo nad Notecia, u Poljsku. U 8:00 smo iz Budimpešte poletjeli za Varšavu, odakle smo se vlakom uputili u Naklo nad Notecia. Tamo smo stigli oko 16h gdje su nas dočekali domaćini. Učenici su rapoređeni u obitelji, a mi smo smješteni u hotel.

7.10.2019. otpočele su projektne aktivnosti. Počeli smo sa izradom multimedijalnih plakata u Glogsteru, a zatim smo preračunavali shopping baset iz naših valuta u EURO te rezultate objavili na Twinspace-u.

Nakon toga vježbali smo zajedničku pjesmu za završnu priredbu gdje će biti sumirani sve rezultati projekta.

Večer je bila posvećena zabavi. U školskoj dvorani, nastavnici i roditelji domaćini su organizirali zabavu za učenike. Dva sata plesa i zabave.

8.10. 2019. Pripremali smo štandove koji će biti izloženi na završnoj priredbi. Stavljali smo različite suvenire iz Hrvatske te pripremili naša izvorna jela. U večernjim satima otišli smo u lokalni muzej gdje smo imali radionice slikanja na staklu, a zatim i upoznavanje sa povijesti grada.

9.10.2019. održana je završna priredba/sastanak. Domaćini su nam predstavili svoj folklor i pripremili priredbu za nas. Svi sudionici projekta, zajedno su otpjevali pjesmu projekta. Sve je to propratila regionalna televizija. S koordinatorima projekta, te učenicima koji su učestvovali u mobilnostima održan je intervju pred punim amfiteatrom. Nakon službenog dijela uslijedilo je neformalno druženje i uživanje u delicijama zemalja partnera.

Oko 14h uputili smo se u smjeru Krakov-a. Završni sastanak trebao je trajati samo dva dana, ali NA Slovačke i Italije nisu dozvolile mobilnost s učenicima kraću od 5 dana pa je na zadnjem organizacijskom sastanku u Italiji odlučeno da mobilnost traje 5 dana, te da se zadnja tri dana bude u Krakovu. Tu večer prespavali smo u Częstochowa.

U jutro 10.10.2019. smo posjetili svetište Jasna Gora, a zatim se uputili prema Krakovu. U Krakovu nas je dočekao vodič koji nam je pokazao sve znamenitosti grada te nas upoznao sa povijesti Krakova. Posjetili smo dvorac, zmajevu špilju, te na kraju rudnik soli, koji nas je najviše oduševio.

11.10.2019. U jutarnjim satima krenuli smo kući, Krakov-Budimpešta-Bršadin. Taj dan nismo učestvovali u projektnim aktivnostima, uz dozvolu naše NA, jer nam je problem bio put za nazad, bio je samo jedan let i to ujutro.