I ja želim čitati

Autor: Saša Ostojić, 27. 3. 2017.

Na satu hrvatskoga jezika u 5. razredu, te kratkom radionicom sa 7. razredom, doprinijeli smo Nacionalnoj kampanji za osobe s teškoćama u čitanju i s disleksijom I ja želim čitati! Učenici su upoznati s time što sve može stvoriti poteškoću prilikom čitanja te kako zbog niza poteškoća u čitanju, može doći i do ozbiljnijih poteškoća u usvajanju gradiva i životu općenito. Savjetovani su kako što bolje čitati s razumijevanjem. Nakon toga, u veselom ozračju, čitali smo na glas tekst i pazili na točnost pročitanoga. Kako bismo im otežali tada već pročitani i poznati tekst, morali su ga pročitati s jabukom na glavi te podignutom jednom nogom. Učenici su se zabavili, oslobodili početne treme čitanja na glas, nasmijali te na kraju i zasladili.

Hrvatsko knjižničarsko društvo je organizator Kampanje „I JA ŽELIM ČITATI!“(jesen 2016. - jesen 2017.) kojom se želi upozoriti hrvatska javnost na probleme osoba s teškoćama čitanja i disleksijom.

Procjene su da pet do deset posto populacije u Hrvatskoj ima disleksiju. Ako se na vrijeme ne dijagnosticiraju, teškoće čitanja mogu dovesti do odustajanja od učenja i utjecati negativno na ostale vidove života.

Nažalost, u Hrvatskoj nema sustavnog i organiziranog istraživanja teškoća čitanja i disleksije.

Postojeći Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima (NN 167/03) onemogućava produkciju većeg broja knjiga i ostalih publikacija prilagođenih osobama koje imaju navedene teškoće.

Umrežavanjem i poticanjem na akciju različitih sudionika u društvu, škola, fakulteta, državnih, lokalnih i civilnih organizacija, nakladnika, te svih zainteresiranih osoba želimo promijeniti ovakvo stanje.