Terenska nastava u Ilok

Autor: Saša Ostojić, 1. 11. 2015.

Učenici predmetne nastave su u utorak, 27. listopada 2015. g., uz pratnju učitelja geografije Gorana Vranješevića, povijesti Tanje Andrić i srpskoga jezika Branke Brdarić, bili na terenskoj nastavi u našem najistočnijem gradu – Iloku. U staroj jezgri grada razgledavali su znamenitosti – dvorac grofova Odescalchi, kuriju baruna Brnjakovića, baroknu crkvu sv. Ivana Kapistrana iz 14. st., srednjovjekovne zidine, iločki park i spomenike iz turskoga razdoblja, te prekrasni muzej grada Iloka. Ilok je bio pod osmanlijskom vlašću od 1526. do 1688. g., pa su se očuvali brojni spomenici iz toga razdoblja: turski mauzolej, kupelj-hamam i sl. Upoznali su se s položajem, znamenitostima i gospodarstvom grada kroz stručno vodstvo muzeja i uživali u prekrasnoj panorami na bogatstvo vinograda i Dunav. Obišli su i iločke podrume u kojima se proizvode kvalitetna vina: graševina, traminac i frankovka, te vidjeli kako se vino skladišti u velikim bačvama. Učenici su se prošetali i šetnicom uz Dunav, u blizini restorana, gdje su uživali u pogledu na obalu Dunava, brodove koji plove rijekom i čarobnom zlaćanom sjaju dunavskog pijeska na sunčevom svjetlu. Prepuni dojmova i razdragani ljepotom krajolika, vratili su se u svoj Bršadin.

I. Pervan, prof.

Ученици предметне наставе су у уторак, 27. октобра 2015. г., уз пратњу учитеља географије Горана Врањешевића, историје Тање Андрић и српскога језика Бранке Брдарић, били на теренској настави у нашем најисточнијем граду – Илоку. У старој језгри града разгледавали су знаменитости – дворац грофова Одесцалцхи, курију баруна Брњаковића, барокну цркву св. Ивана Капистрана из 14. века., средњовековне зидине, илочки парк и споменике из турскога раздобља, те прекрасни музеј града Илока. Илок је био под османлијском влашћу од 1526. до 1688. г., па су се очували бројни споменици из тога раздобља: турски маузолеј, купељ-хамам и сл. Упознали су се с положајем, знаменитостима и господарством града кроз стручно водство музеја и уживали у прекрасној панорами на богатство винограда и Дунав. Обишли су и илочке подруме у којима се производе квалитетна вина: грашевина, траминац и франковка, те видели како се вино складишти у великим бурадима. Ученици су се прошетали и шеталиштем уз Дунав, у близини ресторана, где су уживали у погледу на обалу Дунава, бродове који плове реком и чаробном злаћаном сјају дунавског песка на сунчевом светлу. Препуни утисака и раздрагани лепотом крајолика, вратили су се у свој Бршадин. (И. Перван, проф.)