Aboridžani

Autor: Saša Ostojić, 9. 3. 2015.

Danas, 9.3. učenike razredne nastave je sad već naša tradicionalna gošća iz Gradske knjižnice Vukovar, Marina Šumiga, upoznala sa životom, običajima i tradicijom domorodaca Australije (Down under)- Aboriginima.

Aborigine  jest skupni naziv za domorodačka plemena Australije. Bave se lovom i sakupljanjem. Koplje i bumerang bili su njihovo glavno oružje. Njihove kolibe od kore drveta poznate su pod imenom gunyah. Glavna svečanost poznata je pod imenom corroboree, a glazbala didgeridoo, štapići za udaranje i zvečke. Vjerovali su i u reinkarnaciju. Nakon smrti duša se ponovno vraća na zemlju u obliku neke životinje. Danas ih na australskom tlu ima oko 800 plemena.

Radionica imena ''Green Initiation'' inspirirana je usmenim pričama Aborigina. Jedna od priča je i o malenom klokanu Joey-u i njegovoj majci. Učenici su u skupinama tehnikom dot paintinga oslikavali život koale, klokana i Aborigina u vječnom skladu sa zemljom i vodom. Čulo sluha nam je uživalo u tonovima izvorne glazbe Aborigina koja je između ostalih izvedena i na didgeridoo-u.

Данас, 9.3. ученике разредне наставе је сад већ наша традиционална гошћа из Градске књижнице Вуковар, Марина Шумига, упознала са животом, обичајима и традицијом домородаца Аустралије (Доwн ундер)- Аборигинима.
Аборигине јест скупни назив за домородачка племена Аустралије. Баве се ловом и сакупљањем. Копље и бумеранг били су њихово главно оружје. Њихове колибе од коре дрвета познате су под именом гунyах. Главна свечаност позната је под именом цорроборее, а глазбала дидгеридоо, штапићи за ударање и звечке. Вјеровали су и у реинкарнацију. Након смрти душа се поновно враћа на земљу у облику неке животиње. Данас их на аустралском тлу има око 800 племена.
Радионица имена ''Греен Инитиатион'' инспирирана је усменим причама Аборигина. Једна од прича је и о маленом клокану Јоеy-у и његовој мајци. Ученици су у скупинама техником дот паинтинга осликавали живот коале, клокана и Аборигина у вјечном складу са земљом и водом. Чуло слуха нам је уживало у тоновима изворне глазбе Аборигина која је између осталих изведена и на дидгеридоо-у.

Љиљана Милетић, проф.