Aboridžini

Autor: Saša Ostojić, 18. 5. 2014.

U četvrtak 8.svibnja smo se na satu engleskoga jezika s gošćom iz Gradske knjižnice Vukovar, Marinom Šumiga, upoznali sa životom, običajima i tradicijom domorodaca Australije (Down under). Klikom ovdje pogledajte kako je sve izgledalo.

Aboridžini jest skupni naziv za domorodačka plemena Australije. Korijen ove riječi je ab origine što znači 'od početka' (prebivati na jednom mjestu od pamtivijeka), danas je to uobičajeni naziv za australske domoroce koji naseljavaju svoj kontinent najmanje 30,000 godina.Prema mišljenjima znanstvenika na kontinent su se naselili još u vrijeme posljednjeg ledenog doba. Domoroci se bave lovom i sakupljanjem. Koplje i bumerang bili su njihovo glavno oružje. Njihove kolibe od kore drveta poznate su pod imenom gunyah. Glavna svečanost poznata je pod imenom corroboree, a glazbala didgeridoo, štapići za udaranje i zvečke. Vjerovali su i u reinkarnaciju. Nakon smrti duša se ponovno vraća na zemlju u obliku neke životinje. Danas ih na australskom tlu ima oko 800 plemena.

Popunjavali smo svoju Identification card, odlučili se za skupinu, YIRRITJA (vatra) ili DHUWA (voda), te dobijali svoja Aboridžin imena; skin name i bush name. Odlučivali smo se za svoje ime po daru koji posjedujemo i koji bismo voljeli razvijati. Svaki učenik je na kraju sebi odredio totem.

U skupini smo koristeći dot painting radili plakate. A naše uratke će Gradska knjižnica izložiti za posjetu knjižnici australske veleposlanice, Nj.E. Susan Cox 31.svibnja.